reklama

Tichá revolúcia v polícii (druhá časť)

Chcem nadviazať na predchádzajúci text o dôležitosti vzťahu policajt - občan. Spomenul som v ňom niekoľko významných faktov. Napríklad, že „ozajstnosť”, je niečo ako uvedomovanie si vlastných emócií a ich vhodné komunikovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Určite to je zjednodušujúci prvok, komunikácie. Vyjadrujem sa ku krízovým situáciám v policajnej praxi, predsudkom a predstavám verejnosti o polícii. Všetko sú to faktory, významne ovplyvňujúce schopnosť uvedomiť si vnútorné prežívanie. Na ich zvládnutie si budujeme takzvané obranné fasády. Aj o nich sa zmieňujem. Rovnako ako o tom, že je veľmi náročné udržiavať si ich. V závere rekapitulácie spomeniem, že v diskusii ste ma utvrdili, ako je potrebné zaoberať sa touto témou.

Dnes budem pokračovať ďalším pojmom z predošlých hypotéz. Je ním proces vzájomného pochopenia, či ak chcete, tak schopnosti vystihnúť, ako vníma situáciu iný človek. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tejto súvislosti, je podstatné vziať na zreteľ viacero vecí.

Po prvé. Existuje zákon - všeobecne platná norma, vynútiteľná pod hrozbou sankcie. V našom prípade, je zastúpená policajtom.

Po druhé. Je tu „zástupca verejnosti” so svojím subjektívnym vnímaním. Filtruje to čo sa udeje a prebieha. Akoby cez kaleidoskop poskladaný z hodnôt, zážitkov, úlomkov, typických pre jeho osobnosť. Ak sa stretnú oba spomínané subjekty, ich názory stoja väčšinou proti sebe.

Po tretie. „K čomu sa má dospieť?” Má sa dokázať, kto má pravdu? Má dôjsť k náprave dôsledkov činu? Má byť potrestaný človek, nerešpektujúci platnú dohodu (zákon)? Alebo má prebehnúť všetko naraz? Dovolím si tvrdiť, že odpoveď nebude jednoznačná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A na koniec, po štvrté. Akú úlohu v tom zohráva niečo, čo by sme mohli pracovne nazvať hlbšou empatiou?

Začnem od konca. Zažitie skutočného „stretnutia” pokladám za veľmi významné. Uvediem príklad zo života. Predstavte si, že v každodennom zhone, potrebujete vybrať liek z lekárne. Zaparkujete tam, kde to dopravná značka zakazuje. Vrátite sa k vozidlu, kde už čaká „ochranca zákona”. Ten sa snaží zastať si vlastnú rolu. K tej istej udalosti majú obaja iný uhol pohľadu. Jeho základ tvoria iné hodnoty, zážitky, vlastnosti a pod. Aby som použil predošlý výraz, každý sa díva cez svoj kaleidoskop. Zbadáte čo sa deje a okamžite začnete vysvetľovať. Miesto porozumenia počujete len: „...to sú vaše starosti...dopustili ste sa priestupku…. čo keby všetci tak parkovali” a podobne. Zrejme nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že dohoda sa vzďaľuje a napätie stúpa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby som sa posunul, potrebujem uznať, že je aj iný scenár. Skúste sa ponoriť do tej istej situácie. Rozdiel je v tom, že skutočne cítite, ako vám „príslušník” rozumie. Zrazu si uvedomíte, že vaša osoba a váš život je pre neho dôležitý. Som si istý, že reakcia bude odlišná od tej predchádzajúcej. Samozrejme, že smieme špekulovať ako celá „story” dopadne. Preto nechám záver tohto odstavca otvorený.

Vlastne teraz už nepotrebujem rozoberať ostatné, vyššie spomenuté otázky. Odpovede vyplynú z dialógu, ak bude vedený v snahe pochopiť.

Nuž zostáva tu ešte jedna myšlienka. Je spôsob ako dosiahnuť, aby iní prežívali pocit významnosti, na hlbšej úrovni. Slová tu môžu znieť až terapeuticky. Nie je to až také zložité. V podstate sa zbúrajú obranné hradby a dôjde k zníženiu napätia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pritom je dôležité vypozorovať vlastné vnútorné procesy, ako som písal v predchádzajúcom článku. To preto, aby sme vedeli oddeliť vlastný pohľad od iného. Potom je jednoduchšie na chvíľku odložiť svoj „krasohľad” (svoje nazeranie na situáciu) a upriamiť pozornosť na odlišnú mienku. Napríklad na moment zabudnúť na to, že najdôležitejšie na svete je, dobre odprezentovať svoju profesionálnu rolu (ukázať všetkým, že práve ja si robím svoju prácu najlepšie). Mám na mysli, byť viac užitočný pre toho druhého. Starať sa o to, čo je práve tu a teraz pre neho významné. Opäť nechávam otvorené, nakoľko je to možné a efektívne. V diskusii určite bude na to priestor.

Mojim dnešným úmyslom bolo pokračovať v doterajších myšlienkach a zvýrazniť prioritné veci. Vyjadriť sa prečo je v konkrétnom vzťahu rozhodujúce porozumenie, hlbšia empatia. A nakoniec načrtnúť alternatívu k riešeniu skôr bežných, ako výnimočných životných situácií. A čo ďalej? Na budúce predstavím neposudzujúci postoj, podľa mňa najtvrdší oriešok vo vzťahoch. 

Dušan Redaj

Dušan Redaj

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dnes, keď píšem tento text, vnímam sa ako človek, ktorý našiel svoju cestu. Prechádzam križovatkami, skúmam, experimentujem, učím sa, riskujem, padám a vstávam, robím všetko pre to, aby som absorboval čo najviac svetla a energie pre objasnenie toho čo sa vo mne skrýva. Naučil som sa, že ak počúvam, neskrývam sa za umelo vykonštruované fasády a ponechávam ostatným ich slobodu, dokážem svoje okolie vnímať oveľa intenzívnejšie ako kedysi. Keď s inými prežívam ich zmenu, vždy mi prídu na myseľ slová môjho životného guru: „...akoby sa mi otvorilo nebo a ja som tú zázračnosť iného sveta a možností uvidela a cítila sa tým svetom a svetlom neba obliata.“. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu