reklama

Ako sa snažíme vyšachovať (ne)úspech

Často sa správame spôsobom, ktorému neprikladáme zvláštny význam. Lenže spoznať vlastné správanie, určite význam má. Okrem iného sa dozvieme niečo o sebe, alebo o druhých. V konečnom dôsledku máme šancu informácie využiť na zmenu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nedávno som čítal knihu „Jak získat psychickou odolnost” v ktorej sa spomína fenomén Deschapellovho ťahu. Princíp je jednoduchý. Pred tým ako niečo urobíme, podmienky súvisiace s činnosťou, popíšeme ako náročné. Napríklad, téma článku, ktorý chceme napísať je veľmi odborná a nezrozumiteľná, slová sa hľadajú ťažko a podklady sú takmer nedostupné, zrejme nebude jednoduché, článok napísať. Spravidla akosi podvedome potom očakávame odpoveď, že napísať taký článok bude naozaj ťažké, a že sme odvážni, písať o takej náročnej téme. A to je to po čom ideme. Či sa nám to páči, alebo nie potrebujeme pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo je to tak? Na vysvetlenie môžeme využiť psychoanalytickú teóriu, ktorú voláme Transakčná analýza. Podľa tejto teórie sa snažíme získavať takzvanú pozitívnu pozornosť. Môže byť ukrytá napríklad vo vete: „Mám (ťa) rada, keď vidím ako sa svedomito pripravuješ.”. Takéto a podobné vety sa nám počúvajú dobre a chceme ich počuť čo najviac. Približne do jedného roku si väčšina z nás užívala pozornosť plnými priehrštiami. Potom však nastáva obdobie prvých zákazov. Neťahaj! Nechoď! Páli, nechytaj to! Pozitívnej pozornosti je menej a začína chýbať.

Keď cítime, že sa nám záujem okolia vyhýba, do istej miery to vnímame ako nedostatok, čo prežívame ako záťažovú situáciu a začneme sa brániť. Preto sa snažíme pozornosť získať a k tomu si budujeme rôzne taktiky a stratégie. Takže máme pozitívnu pozornosť o ktorú sa snažíme a „deschapellovskú” stratégiu, ktorá nám ju pomáha získať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo sa spomínaná stratégia volá „Deschapellov ťah”? Deschapelles bol francúzky šachista, ktorý žil v 18. storočí. Ako však narastala konkurencia, obával sa toho, že stratí prestíž. Preto pri šachových partiách zaviedol novú podmienku - svojmu súperovi poskytol výhodu prvého ťahu a dal mu možnosť, aby mu vzal jedného pešiaka. Deschapelles v prípade prehry mohol svoj neúspech pričítať súperovej výhode. Pokiaľ vyhral, mohol byť uznávaný pre svoje šachové majstrovstvo. Pri prehre si tak zachoval relatívne dobrú povesť a akú takú pozornosť.

Načo sú predchádzajúce informácie užitočné? Skúste to preskúmať. Predstavte si, čo ste prežívali pred tým, keď sa vo vašom živote malo udiať niečo dôležité. Pokúste sa tiež zamerať svoju pozornosť na slová, vety, ktoré ste používali. Možno zistíte, že prežívate v takých situáciách opakujúci sa scenár. Možno používate rovnaké typy viet. A možno používate túto stratégiu častejšie akoby ste chceli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomáha, ak sa o tom pozhovárate s niekým kto je pozorný a schopný bez vlastného hodnotenia reflektovať, čo prežívate. Ak budete dostatočne skúmaví, možno zistíte o sebe niečo nové. A ak sa vám nechce zaoberať samým sebou, pozorujte iných. Všímajte si, o čom rozprávajú, keď sa chystajú na niečo dôležité.

Pokiaľ ste boli úspešní a zistili niečo nové, máte slobodnú vôľu rozhodnúť sa, čo s tým urobíte. Ako? Cestou by mohla byť trpezlivosť kombinovaná so zvedavosťou. Môžete zvedavo skúmať čo sa vám to v živote deje a trpezlivo skúšať meniť svoje správanie (stratégie) až kým nebudete spokojní. A ak to budete robiť v atmosfére, kde vás nebude nikto súdiť (kde nebudete súdiť sami seba), úspech máte zaručený.

Dušan Redaj

Dušan Redaj

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dnes, keď píšem tento text, vnímam sa ako človek, ktorý našiel svoju cestu. Prechádzam križovatkami, skúmam, experimentujem, učím sa, riskujem, padám a vstávam, robím všetko pre to, aby som absorboval čo najviac svetla a energie pre objasnenie toho čo sa vo mne skrýva. Naučil som sa, že ak počúvam, neskrývam sa za umelo vykonštruované fasády a ponechávam ostatným ich slobodu, dokážem svoje okolie vnímať oveľa intenzívnejšie ako kedysi. Keď s inými prežívam ich zmenu, vždy mi prídu na myseľ slová môjho životného guru: „...akoby sa mi otvorilo nebo a ja som tú zázračnosť iného sveta a možností uvidela a cítila sa tým svetom a svetlom neba obliata.“. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu